27 lipca, 2024
Model zabawki antystresowej Lego

Zapewne miałeś takie doświadczenie: stoisz przed pustym pudełkiem pełnym klocków LEGO i nie masz żadnego pomysłu na to, co można zbudować z klocków lego. To wymaga zastanowienia, co można zbudować, gdy przed nami rozpościera się kolorowy ocean plastikowych elementów, ale brakuje zarówno instrukcji, jak i konkretnej wizji. Wielu rodziców styka się z sytuacją, kiedy ich pociecha prosi o zakup kolejnego zestawu klocków, mimo że w domu jest zgromadzona już ich spora kolekcja. Czy w takiej sytuacji nie lepiej jest wykorzystać to, co już mamy do dyspozycji, pobudzając przy tym kreatywność i wyobraźnię?

W tym artykule opowiemy, jak spojrzeć na posiadane klocki z innej perspektywy i zainspirować się do tworzenia niezwykłych konstrukcji bez konieczności posiadania instrukcji. Zapomnijcie o rutynie i dajcie upust swojej i dziecięcej fantazji, wykorzystując nasze lego pomysły na budowę!

Oryginalne pomysły na to, co można zbudować z klocków LEGO

Nawet najbardziej kreatywnej osobie może zabraknąć pomysłów, kiedy zachodzi potrzeba wymyślania projektu, który można zrealizować za pomocą klocków LEGO, pochodzących spoza innych zestawów. W takiej sytuacji przydatne okazują się pełne zapału pomysły – właśnie jak tych 11, które zgromadziliśmy w tym artykule: być może posłużą dla Ciebie jako punkt wyjściowy na drodze tworzenia własnych projektów, a być może postanowisz złożyć figurkę z elementów, którymi dysponujesz, wykorzystując polecane przez nas sposoby.

Model Wieży Eiffla

Wieża Eiffla – to jedna z najbardziej popularnych budowli na świecie, której kopię będziesz mógł łatwo stworzyć nawet z podstawowych elementów każdego zestawu LEGO. Zainspiruj się ciekawymi pomysłami na Youtube lub Pintereście, a jeśli wolisz działać całkiem samodzielnie, uwolnij fantazję podczas składania modelu i sugeruj się jedynie zdjęciem słynnej wieży, które znajdziesz w Internecie. Żeby wieża była stabilna i piękna, zadbaj o jej dobrą podstawę, a następnie zacznij budowę pierwszego piętra i kolejnych. Staraj się odtworzyć charakterystyczne luki oraz inne ciekawe elementy architektoniczne.

pomysly lego

Model mikroskopu z LEGO

Ciekawy, a dodatkowo łatwy w realizacji projekt, który będą w stanie wykonać nawet maluchy. Ponadto do stworzenia modelu mikroskopu, jak na tym obrazku, są potrzebne klocki dostarczane w każdym zestawie. Budując taki mikroskop nie zapomnij o podstawie, którą można zbudować z dużych klocków. Na środku podstawy powinien powstać słup, po czym tworzy się mocowanie soczewki i platformę do obserwacji. Model można uzupełnić o oświetlenie LED, wówczas projekt będzie wyglądał bardziej szczegółowo i oryginalnie.

Model robota Transformers

Niebanalny projekt, który przypadnie do gustu nie tylko dzieciom, ale i dorosłym, którzy zastanawiają się nad tym, co można zbudować z klocków lego bez instrukcji. Do składania modelu robota można wykorzystać klocki w różnych kolorach, zatem można zrobić jak na zdjęciu i posłużyć się wielokolorowymi elementami: taka opcja spodoba się przede wszystkim dzieciom. Jeśli również chciałbyś stworzyć bohatera Transformers, ale nie wiesz, od której strony podejść do realizacji projektu, warto skorzystać z filmików z instrukcjami, które są dostępne na Youtube.

Model robota Transformers LEGO

Model ozdób bożonarodzeniowych z LEGO

Skomplikowany, ale ciekawy w realizacji projekt kalendarza adwentowego, który wymaga przede wszystkim cierpliwości i kilkugodzinnej pracy nad składaniem modelu został pokazany na zdjęciu. Jest to idealne rozwiązanie także dla tych naszych czytelników, którzy planują składać LEGO z rodzeństwem, dziećmi/rodzicami lub przyjaciółmi. Można też oczywiście wykonać prostsze w realizacji modele – od gwiazdek i bombek po domki i choinki.

Model ozdób bożonarodzeniowych z LEGO

Model miasta

Jeśli masz do dyspozycji sporo klocków LEGO, dlaczego nie wykorzystać ich wszystkich, tworząc liczne budynki, a następnie łącząc je w tętniące życiem miasto?! Jakie budynki mogą pojawić się na uliczkach miasteczka LEGO? Tu wszystko zależy od Twoich preferencji. Możesz postawić na budowle z lego wzorujące się na arcydziełach architektury z różnych części świata, a także polegać jedynie na własnej fantazji i wizji przyszłej kompozycji. Szczególnie interesujące są projekty zrealizowane z użyciem klocków LEGO z zestawów serii LEGO® City.

Model miasta

Model samolotu

Co można zbudować z klocków konstrukcyjnych? Klocki LEGO są tak uniwersalne, że bez problemu można z nich złożyć zarówno bardzo proste modele samolotów, jak i te jak najbardziej zbliżone wyglądem do prawdziwych, stworzone w oparciu o prawa aerodynamiki. Owszem, raczej nie będą latać, ale mogą stać się piękną ozdobą wnętrza domu lub biura.

Model samolotu LEGO

Model zabawki antystresowej

Nie lubisz statycznych rozwiązań i chcesz w praktyce wykorzystać swoją wiedzę techniczną? Jeśli posiadasz klocki LEGO nie ma nic niemożliwego! Na zdjęciu widać zabawkę antystresową w postaci kubu, ale zdecydowanie nie jest to jedyny pomysł na mechaniczny model. Zastanów się nad tym, co można zrobić z lego w takim stylu lub poszukaj inspiracji online – jest ich mnóstwo.

Model zabawki antystresowej Lego

Model sklepu

Jeszcze jeden ciekawy pomysł, z którego mogą skorzystać przede wszystkim ci nasi czytelnicy, którzy posiadają sporo klocków z różnych zestawów. Projekty lego takiego typu zawsze wywołują ogromne zachwycenie. Fajne budowle z lego wymagają kreatywnego podejścia oraz logiki, a wyposażenie i towary, które znajdą się w sklepie będą w całości zależeć od tego, jakimi dokładnie klockami dysponujesz.

Model sklepu Lego

Model zamku

Zamek z klocków LEGO – to projekt, nad którym chętnie będą pracować zarówno chłopcy, jak i dziewczynki, niezależno od tego czy mają 5 lat, czy też 95. Zbudowany z LEGO zamek może przedstawiać rekonstrukcję słynnego obiektu historycznego, ale może także być jedynie obiektem fantazyjnym i służyć jako przytulny domek dla lalek. Wówczas warto zaprojektować w nim oddzielne komnaty.

Model zamku

Model lalki

Modele lalek z LEGO? Dlaczego nie! Wyglądają zabawnie, są również dość skomplikowane z punktu widzenia wykonania, dlatego też najchętniej pracują nad ich stworzeniem osoby dorosłe. Wadą takich projektów jest to, że nie wszystkie klocki nadają się do tworzenia tzw. lego person, jednak poświęcając projektowi wystarczająco dużo uwagi i czasu, a także wkładając w niego odrobinę kreatywności i pozytywnego humoru, na pewno osiągniesz zamierzony cel.

Model karmnika dla ptaków

Lista, na której są zaprezentowane lego inspiracje nie byłaby pełna, gdyby zabrakło na niej rzeczy użytecznych, które można stworzyć z klocków LEGO. Prezentujemy zatem śliczny kolorowy karmnik dla ptaków. Możesz pójść dalej i stworzyć z LEGO … miejsce do karmienia dla pieska lub kota, ozdobną fontannę do ogrodu, doniczki, ramki do zdjęć, podstawy do zegarów, stojaki na artykuły papiernicze i wiele więcej, nawet biżuterię. Online znajdziesz całe strony poświęcone tworzeniu z klocków LEGO rzeczy użytkowych. Ich użytkownicy chętnie dzielą się pomysłami i pełnymi pozytywnych emocji zdjęciami zrealizowanych projektów.

Aplikacja Brickit do budowania z klocków LEGO

Posiadasz mnóstwo klocków LEGO, ale nadal nie masz pomysłu na to, co z nich złożyć? Na pomoc przyjdą Ci innowacyjne technologie, a pośród licznych dostępnych na rynku rozwiązań szczególną uwagę zachęcamy zwrócić na aplikację Brickit, której możliwości są po prostu niesamowite – w krótkim czasie apka analizuje standardowe klocki, które posiadasz, nawet jeśli pochodzą z różnych zestawów. Aplikacja działa w kilku etapach:

  1. Rozpoznaje rozsypane klocki (ponad 1000 elementów na raz)
  2. Opracowuje propozycje zestawów, które można złożyć z rozsypanych klocków
  3. Tworzy instrukcje składania opracowanego zestawu
  4. Pomaga znaleźć niezbędny element w stosie rozsypanych na podłodze klocków.

Aplikacja Brickit

Aby aplikacja działała jak najlepiej, należy spełnić trzy podstawowe wymogi, a mianowicie:

    • Usunąć duże elementy, żeby nie przeszkadzały w rozpoznaniu mniejszych;

    • Rozłożyć wszystkie klocki w jedną warstwę, obowiązkowo na płaskiej powierzchni;

    • Sprawdzić, czy każdy klocek LEGO jest widoczny w aparacie.

Jeśli w domy są już klocki, ale dziecko nie jest nimi zainteresowane, aplikacja Brickit będzie doskonałą opcją do wzbudzenia kreatywności malucha i zachęcenia go do zabawy z elementami, których nie chciał wcześniej używać.

Apka Brickit jest dostępna urządzeń z Androidem i iOS, a wysoką skuteczność jej działania zapewnia sztuczna inteligencja.

7 zalet klocków LEGO

Zabawę z klockami LEGO producent pozycjonuje jako klucz do wszechstronnego rozwoju dziecka. W praktyce okazuje się jednak, że składanie zestawów LEGO i zastanawianie się nad tym, co można zbudować z klocków konstrukcyjnych, jest bardzo pożyteczne nie tylko dla dzieci, ale również osób dorosłych.

Doskonalenie zdolności motorycznych

Składając klocki dzieci wyostrzają precyzję i koordynację ręka-oko. Szczególnie młodsze pociechy korzystają z zestawów takich jak LEGO DUPLO, które są dostosowane do ich potrzeb. Ponadto składanie figurek z klocków jest także pożyteczne dla osób starszych, gdyż można je stosować jako element terapii przeciwdepresyjnej, a także w celu zachowania zdolności motorycznych. Jest to także świetna opcja dla osób z ograniczoną mobilnością.

Rozbudzanie kreatywności

Dzięki klockom, zarówno maluchy, jak i osoby dorosłe mają pole do popisu – mogą tworzyć nieskończoną ilość konstrukcji, które są odzwierciedleniem ich fantazji i inwencji twórczej.

Myślenie strategiczne

Układanie klocków wymaga przemyślenia i wizji końcowych efektów projektu. Zabawa klockami nie tylko bawi, ale uczy planowania i przewidywania kolejnych kroków – tak samo w przypadku dzieci, jak i dorosłych.

Budowanie pewności siebie

Gdy udaje się nam zbudować wymarzoną konstrukcję, odczuwamy dumę i satysfakcję, co znacząco wpływa na naszą samoocenę.

Motywacja do pracy zespołowej

Układanie klocków w towarzystwie uczy dzieci nie tylko dzielenia się klockami, ale i wspólnego dążenia do celu oraz wymiany pomysłów. Budowanie z klocków LEGO to także ciekawy sposób na integrację osób dorosłych w każdym wieku.

Rozwój emocjonalny

Składaniu zestawów LEGO towarzyszą przyjemne emocje i dobry humor. Zdolność adaptacji i rozwiązywania problemówKiedy coś nie idzie zgodnie z planem, np. konstrukcja się przewraca, dziecko uczy się dostosowywania i szukania nowych rozwiązań, co jest nieocenione w późniejszym życiu.

Porady dla początkujących, którzy chcą budować z klocków LEGO

Jeśli nigdy wcześniej nie składałeś zestawów LEGO lub pracowałeś jedynie na podstawie instrukcji nie stawiaj przed sobą zadania realizacji skomplikowanych projektów. Odwrotnie – wybierz proste, ale ciekawe pomysły, do wykonania których użyjesz podstawowych rodzajów klocków i nie będą wymagać sporej ilości czasu. Swoje własne projekty możesz omówić z innymi miłośnikami LEGO na forach internetowych – otrzymasz od nich użyteczne porady lub podpowiedzi, jak szybko i łatwo złożyć wymyśloną konstrukcję.

Dzieciom również można zaproponować proste budowle z lego, ale jeśli wolą coś bardziej skomplikowanego, dobrym pomysłem będzie wspólna praca nad opracowaniem projektu i jego realizacją. Pomoże to wzmocnić więzi rodzinne, a jednocześnie pozytywnie wpłynie na rozwój psychiczny i umysłowy maluchów.

Jeśli projekt planuje się realizować wspólnie, warto dokładnie omówić kwestie tego, co można zbudować z lego i jak przedstawia się końcowy efekt pracy: wówczas praca nad realizacją modelu bez instrukcji będzie ciekawsza i pełna fascynujących i pozytywnych emocji.

Na koniec warto też dodać, że do stworzenia własnych modeli z LEGO będą potrzebne nie tylko klocki, ale także nożyczki i klej. Dobrze jest się w nie zaopatrzyć, zanim przystąpi się do pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *